תפריט נגישות

רס"ן חגי רונן ז"ל

תאור האתר וסביבתו

אלבום תמונות

האנדרטה לזכרו של רס"ן חגי רונן שהופל עם מטוסו לים-סוף בשנת 1969 מצוייה בבית העלמין המטופח של קיבוצו - אפיקים.
הקיבוץ השוכן בצפון בקעת הירדן כ-3 ק"מ מצומת צמח נוסד ב-1932, וב-1936 עבר למקומו הנוכחי. ערב מלחמת "השחרור" שימש בסיס של הפלמ"ח ואחרי הקמת המדינה היה אחד מבסיסי הנח"ל.
כיום אפיקים הוא אחד מהגדולים שבקיבוצים: גדול, מצליח, ירוק ומשגשג.
בקעת הירדן בה שוכן קיבוץ אפיקים היא הבקעה בה זורם הירדן מנחל בזק בצפון עד חוף ים המלח בדרום, המישור המהווה את תשתית בקעת הירדן נקרא הכיכר (או בערבית הז'ור).
הירדן מפריד בין שני חלקי הבקעה: המזרחי והמערבי, וכיום מהווה גם את הגבול בינינו לבין מדינת ירדן. בקעת הירדן היא חלק מהשבר הסורי-אפריקאי הנמשך מצפון סוריה ועד טנזניה, שבר גאולוגי צעיר זה עדיין מוסיף לזוז ולהתרחב בקצב של כ-1 ס"מ לשנה. בבקעת הירדן ניתן למצוא צמחיה יחודית ומקום זה מהווה נתיב לנדידה של עופות באביב ובסתיו.
בביקורך באיזור מומלץ לבקר בשני אתרים:
הראשון - "כוכב הירדן" - שהינו מבצר צלבני "יפה נוף" (בלוואר) המשקיף על הנוף המרהיב של הבקעה והגלעד. המבצר נבנה ע"י הצלבנים במאה ה-12, ונכבש ע"י צבאות צלאח א-דין עם השתלטות המוסלמים על הגליל. יש לציין כי זהו המבצר האחרון באיזור שהחזיק מעמד.
האתר חפור ומשוחזר לתפארת בידי רשות הגנים הלאומיים, ופתוח בתשלום כל ימות השנה. בקרבתו אחוזת שושנה של מאיר הר ציון ומשפחתו.
לאתר שני כבישי גישה: אחד (משובש) מכיוון מולדת-עין חרוד, והשני (טוב יותר אך תלול) עולה בין קיבוץ גשר לנוה-אור.
האתר השני הוא חמת-גדר והמעיינות החמים שלה. חמת-גדר ממוקמת על האפיק של הירמוך. כבר בתקופה הרומית היו כאן מרחצאות מפוארים, אך בשנים האחרונות היתה למקום (שהוזנח במאות השנים האחרונות) עדנה, והוא שופץ והפך לפינת חמד ע"י קיבוצי האיזור. במקום, בנוסף לבריכות המים החמים, מדשאות, גנים, עתיקות ואף חוות גידול תנינים המהווה אתר תיירותי בפני עצמו.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה