תפריט נגישות

טוראי אבי רייף ז"ל

אבי רייף
בן 19 בנפלו
בן רבקה ודוד
נולד בגבעת ח"ן
בא' בחשוון תש"ה, 18/10/1944
התגורר בגבעת חן
התגייס ב-יולי 1962
שרת בנח''ל
יחידה: 902
נפל בקרב
בל' באב תשכ"ג, 19/8/1963
מקום נפילה: כורזים
באזור טבריה והעמקים
מקום קבורה: רעננה
הותיר: הורים, אח ואחות

קורות חיים

בן דוד ורבקה. נולד ביום א' במרחשון תש"ה (18.10.1944) בגבעת-חן. את לימודיו בית-הספר היסודי סיים ברעננה, למד בכיתה ט' (תיכונית) בבית-הספר התיכון בכפר-סבא ולאחר-מכן למד בבית-הספר החקלאי על-שם כדורי וסיים את לימודיו בו. הצטיין בלימודי-המתימטיקה שהעידו על רצינותו היתירה. תכונה זו ניכרה בו גם בשיחותיו וביחוד היתה עמדתו קיצונית בנוגע ליהדות-רוסיה. שקט היה וצנוע. אהב את הארץ והירבה לטייל בה. היה נוטה לספורט והשתתף בצליחת-הכנרת שלוש פעמים. כן אהב ריקודי-עם ואף עבר קורס מיוחד של מדריכים לריקודי-עם.

היה קשור למשפחתו בכל נימי-נפשו. בחיי-הכפר מצא סיפוק ועניין ונמשך לחקלאות והוא הדבר שמשך אותו להצטרף להקמת "גרעין" בכורזים עוד לפני בחינות-הבגרות, כי המקום קסם לו והיעוד החלוצי היה לפי רוחו. "גרעין" זה היה של יוצאי בתי-ספר חקלאיים שונים ונפשו נקשרה לא רק למקום, כי אם גם לחברים ויחד אתם רצה לבנות את עתידו.

אחרי בחינות-הבגרות נתקבל בטכניון העברי בחיפה במחלקה להנדסה חקלאית והוריו תמכו בכך מפני שידעו את נטיותיו ורצו בטובתו ובאושרו. אך הוא לא שם לב לכך, ואם כי לא התכחש לעובדה שהלימוד קוסם לו, טען שעתידו הוא בכורזים וכל עוד אין הישוב העומד לקום זקוק ללימודיו, לא יצא ללמוד.

גויס לצה"ל ביולי 1962 במסגרת נח"ל ונתן את ידו לביסוס הישוב מתוך מילוי חפקידים אחראיים שהחברים הטילו עליו. לא זילזל בהם ומסור היה לעבודה ולפיתוח כורזים, אשר בו נפל בקרב ביום ל' באב תשכ"ג (19.8.1963). הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות האזרחי ברעננה.

כמה ימים לאחר מכן ציין מפקד פיקוד הנח"ל לשבח את אבי ואת אבינועם אבנשטיין, אשר נפל בקרב אתו יחד ועוד חמישה מחברי היאחזות אלמגור, ייבדלו לחיים ארוכים, על עמלם במשך כל שעות היום והלילה בכיבוי שריפת-שדות שם. תנועת מושבי-העובדים בישראל וועדת-ההנצחה הוציאו ספר "אל סלע כורזים" לזכרו ולזכר חברו אבינועם, בשנת תשכ"ד. במושב הקימו חברי-אלמגור מועדון-תרבות הנושא את שמות אבי ואבינועם.

לזכר אבי וחברו אבינועם הוקמה אנדרטה בשנת תשכ"ז באלמגור על-ידי תנועת-המושבים (האנדרטה היא גם לזכרם של חמישה מעובדי הקרן-הקיימת שנפלו בעת הכשרת- הקרקע).

בספריה של בית-הספר החקלאי על-שם כדורי הקימו חברי מחזורו של אבי (מחזור כ"ה) פינה לזכרו וגם הוציאו ספר לזכרו. במסגרת הקרן למילגות שליד המרכז החקלאי נקבעה מילגה על-שם אבי. מממנים אותה ההורים והם הנותנים אותה לתלמיד בית-ספר "כדורי". בגבעת-חן, המושב אשר בו נולד אבי, הוקם מגרש-כדורסל על-שמו.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה