תפריט נגישות

סגן יואב צורי ז"ל

יואב צורי
בן 25 בנפלו
בן נעמי ומיכאל
נולד באפיקים
בכ"ה בסיון תש"ב, 10/6/1942
התגורר באפיקים
התגייס ב-יולי 1960
שרת בחטיבת הצנחנים
יחידה: חטיבה 623
נפל בקרב
בכ"ז באייר תשכ"ז, 6/6/1967
במלחמת ששת הימים
מקום נפילה: ירושלים - גבעת התחמושת
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
הותיר: אשה ובן

קורות חיים

בן מיכאל ונעמי, מוותיקי קיבוץ אפיקים. נולד ביום כ"ה בסיון תש"ב (10.6.1942) בקיבוץ. הוא בא לעולם בעיצומה של מלחמת העולם השנייה. שנות ילדותו עברו עליו בתוך מלחמת הקוממיות ונערותו במערכת סיני. למד בבית הספר היסודי וסיים בהצטיינות את לימודיו בו ולאחר מכן למד וסיים את לימודיו בבית הספר התיכון החקלאי בבית ירח.

כוחו הפיסי התבלט בספורט אשר בו היה פעיל מאוד, ושימש גם כמדריך חטיבת הנוער של איחוד הקבוצות והקיבוצים. השתייך ל"הפועל" אבל פרט לכושר זה היה עולמו מלא ועשיר, שקט ומסודר ושיווי משקל הרמוני שלט בו.

ביולי 1960 גוייס לצה"ל ועבר כמה קורסים: מ"כ, נח"ל מוצנח, קורס קצינים ואת כל אלה נתן בסיירת "גולני". כמפקד מחלקה הוטלה עליו משימה עצמאית בשעת הפשיטה על נוקייב. את אחד המוצבים הסורים איגף יואב בשקט ועד מהרה חיסל אותו מאחור וכך נתאפשר המשך הפעולה באין מפריע. לאמיתו של דבר לא שש יואב אלי קרב. הנשק וכל אביזריו היו שנואים עליו ונפשו היתה פתוחה לטבע וליופיו. תרגיל שעלה יפה לא היה בו כדי להלהיב כשם שהדר הטבע וכל אשר בו יכול היה לשמח את נפשו ולהעשיר אותה.

בשעות הפנאי היה נמשך לצילום וכיום נמצאים בידי המשפחה צילומים רבים ומרהיבי עין. היה נחשב לחייל טוב ולמפקד שידע את עבודתו.

בצה"ל הגיע לדרגת סגן. מדי פעם היה יוצא למילואים ובין יציאה ליציאה, כשהיה בקיבוץ, היה עוסק בחקלאות. את צו הקריאה לדגל לפני מלחמת ששת הימים קיבל בקיבוץ, כשהוא שקוע בבעיות שונות שבו וזה היה בראשית בניין משפחתו בקיבוץ, אחרי היותו לאב.

אופיינים הם דבריו למחלקתו אשר נאמרו בקול שליו ובוטח: "חבר'ה, מה שאמרתי הוא כל מה שאני יודע, לא נותר לנו אלה לסמוך על כוחנו וכוח רצוננו, ואולי בעזרתו של היושב למעלה נוכל להתגבר על הבעיה הנוראית הזאת". המחלקה נפגעה כמעט כולה תוך זמן מועט אבל הוא אירגן מספר חיילים וניסה לתקוף עמדת אויב במרכז היעד על ידי הסתערות חזיתית, כשהוא וחייליו חשופים לאש האויב. אז נפגע פגיעה ישירה ונפל.

זה היה בקרב שנערך בגבעת התחמושת בירושלים ביום השני לקרבות, הוא כ"ז באייר תשכ"ז (6.6.1967).

הניח אשה ובן קטן. הובא לקבורה בבית הקברות הצבאי שעל הר הרצל בירושלים ולאחר זמן הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות באפיקים.

ב"כנרות", דו ירחון של המועצה האיזורית עמק הירדן, הונצח שמו. עלון לזכרו הופיע על ידי קיבוצו. בחוברת "53 מהם" של הקיבוץ הארצי לזכר נופלי מלחמת ששת הימים הובאו תולדותיו. בספר "מאריות גברו" של מפקדת הצנחנים הוקדש עמוד לביוגרפיה שלו וגם לתיאור קרבו האחרון. בקובץ "בדרכם" שבהוצאת איחוד הקבוצות והקיבוצים לזכר חברי האיחוד שנפלו במערכה, הובאו תולדותיו ומרשימותיו. בילקוט עזבונם של הבנים שנפלו במערכות ישראל "גוילי אש", כרך ד' הובא מעזבונו.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה