תפריט נגישות

רב"ט עמרם אוסלנדר ארצי ז"ל

עמרם אוסלנדר
בן 19 בנפלו
בן בלומה ואלכסנדר זושא
נולד בהונגריה - נירבאטור
בכ"ב בתשרי תרפ"ט, 6/10/1928
התגורר בשער העמקים
שרת בחטיבת גולני
נפל בקרב
בי"א באייר תש"ח, 20/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: דגניה
באזור טבריה והעמקים
מקום קבורה: דגניה ב'

קורות חיים

בן אלכסנדר-זושא ובלומה. נולד ב-6 באוקטובר 1928 בנירבאטור שבצפון-מזרח הונגריה וגדל שם בקהילה היהודית שדבקותה במסורת התמזגה עם תהליך ההתערות בחיי התרבות של האומה המדיארית, אך לא מעטים היו שנעצרו באמצע הדרך ואת כמיהתם להשתרשות בקרקע-מולדת העתיקו כלפי נחלת האבות בציון. התשוקה לארץ-ישראל באה לו בשנות ילדותו מהתורה שלמד מפי רבותיו ב"חדר" נוסף ללימודיו בבית-הספר העממי של הקהילה בהונגרית. עם התערערות מסד הדורות של חיי בני דת משה בהונגריה, בעקב מסע-ההשמד של הנאצו-מדיארים, חיפש ומצא את הדרך להגשמת השאיפה לציון בקו הבודפשטי של תנועת "השומר הצעיר" והתמסר לה בהתלהבות. באותו קו היה הוא היהודי השרשי ויודע עברית האחד בין בני מתבוללים שהגיעו אל התנועה מחוגים אחרים. מבחינת השוני שבעברו וחינוכו היה יוצא דופן מכלל החברים, אך כולם הכירו בערך הדרכתו הרוחנית, הן בחלק האידאולוגי הכללי של התנועה והן בהוראת הדרך לשיבה אל היהדות והארצישראליות.

עלה ארצה ב-1943 וקיבל הכשרה וחינוך בחברת-הנוער בשער-העמקים. נאבק עם קשיי ההסתגלות לעבודה גופנית. התגבר על חולשתו הגופנית ואושרו גדל עם גידול הישגיו בעבודה ועם התאקלמותו בחקלאות. הביע את רחשי לבו ברשימות ובשירים בעברית חיה ועסיסית שכתב לא לשם פרסום, אלא לעצמו בלבד. כשנועדה חבורתו להצטרף לקיבוץ שער-העמקים ניסה להתנגד להליכה למקום שאחרים כבר הניחו את יסודותיו ורצה ללכת למאבק בראשית עם השממה במקום חדש. אך לבסוף נשמע לצו התנועה והלך עם חבריו לשער-העמקים.

ב-1946 התגייס לפלמ"ח והתאמן בשער-העמקים ובשריד. סיים קורס לחובשים מחלקתיים והשתלם בשירות מרפאות. השתתף בהעלאת מעפילים מהאניה אל החוף בנהריה ועוד, בפעולת-תגמול בבלד א-שייך אחרי הטבח בבתי-הזיקוק, בריכוז תחנות הפצועים בתור חובש פלוגתי, בפעולות גשר א-דמיה, שפרעם, כפר-קנה, כברי, מצובה, אילון, חניתה, בפעולות נגד גיחות האויב מהלבנון.

במארס 1948 שוחרר וחזר למשקו בשער-העמקים, אך מיד נדרש לחזור לשירות עם העזרה שנדרשה מהמשק. השתתף בטיהור סביבת משמר-העמק אחרי תבוסת קאוקג'י, בכיבוש ואלדהיים ואום א-זינאת, בהגנה על גשר עמק הירדן ולבסוף בהגנה על דגניה ב', ושם נפל ביום 20.5.2948 והובא בה למנוחת-עולמים ביום י"ד באייר תש"ח (23.5.1948).

בחוברת שקיבוץ שער-העמקים הוציא לזכרו מובאים כמה משיריו ומרשימותיו.

הופק במערכת "גלעד-לזכרם", באמצעות חב' תבונה בע"מ (054-6700799)
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה