תפריט נגישות

סמ"ר אורון שאול ז"ל

אורון שאול
בן 21 בנפלו
בן זהבה והרצל
נולד בפוריה
בי"ד בטבת תשנ"ד, 27/12/1993
התגורר בפוריה
שרת בחטיבת גולני
נפל בקרב
בכ"ב בתמוז תשע"ד, 20/7/2014
במבצע "צוק איתן"
מקום נפילה: סג'עיה
באזור רצועת עזה
מקום קבורה: מקום קבורתו לא נודע
הותיר: הורים ושני אחים: אבירם ואופק

קורות חיים

בנם השני של זהבה והרצל. נולד ביום י"ד בטבת תשנ"ד (27.12.1993) בפוריה. אח של אבירם ואופק.

אורון גדל בפוריה עילית, מן היישוב נשקף נוף הכינרת ועמק הירדן. הוא למד והתחנך בתיכון "בית ירח". חכם ומצטיין, בעל נפש אומנותית, עשה חיל באיור, בציור ובפיסול.

אורון גדל להיות גבר גבה קומה ויפה תואר, המביט בו שקע בכחול עיניו כבתוך אוקיינוס עמוק. עלם חמודות המקרין על סביבתו אור ורון – זהו אורון. בחור שקט ועניו, לעולם העמיד את האחר ואת צרכיו במקום הראשון, סייע לכול ודרש צדק. אורון תרם מעצמו בכל תחום אפשרי, ואף על פי שהיה צנוע, קיבץ סביבו חברים בחיוכו הקטן והכובש.

מה שאפיין אותו יותר מכול היא אהבתו ליקום על הברוא בו, האדם, החי והצומח; ומעל הכול – אהבת המולדת. לימים הצטרפה לכל אלה אהבת "גולני", לא בכדי נבחר למצטיין הנשיא ביום העצמאות ה-66 למדינת ישראל, בשנת תשע"ד. וכך נכתב עליו: "משרת כלוחם בחטיבת 'גולני'. על אף קשיים מבית ועל אף שהיה יכול לבחור לשרת ביחידה עורפית, בחר לשרת כלוחם. מבצע את תפקידו במסירות וביסודיות. יוזם ומתנדב לכל משימה ומפגין מקצועיות ואחריות. בעל יחסי אנוש טובים וזוכה להערכה מצד מפקדיו וחבריו ליחידה."

דודו של שאול, דוד נמימי, אמר כי הוא "היה ילד טוב שאהב את הצבא. הוא היה תמיד בראש. ילד מלאך, יפה תואר. נער מקסים". הדוד סיפר כי לפני הכניסה לעזה "אורון התקשר להורים וסיפר שנכנסים לעזה. אביו ביקש שימור על עצמו".

אורון הנער גדל בצל מחלת אימו; הוא עטף אותה בדאגה רבה לשלומה, וחרד לה ולמשפחתו באהבה אין קץ. גם בתקופת שירותו הצבאי הוא סייע ותמך ככל שיכול היה, וידע לשלב בין המציאות הלא פשוטה והמורכבת בבית לבין שירותו הקרבי בצה"ל.

ביוני 2014 התגבר ירי הרקטות מרצועת עזה לישראל, ובעקבותיו יצאה ישראל למבצע "צוק איתן" נגד החמאס. המבצע החל ב-8 ביולי 2014 בהפצצות מן האוויר, וכעבור תשעה ימים, ב-17 ביולי, החלה כניסת כוחות קרקע של צה"ל לרצועת עזה במטרה לפגוע במוקדי הירי, לאתר מנהרות לחימה המובילות לישראל ולהורסן ולפגוע בתשתיות הטרור של ארגון החמאס, כדי להגן על אזרחי המדינה.

בעת הכניסה הקרקעית לא היה אורון חלק מן הצוות שנודע מאוחר יותר כ"צוות נגמ"ש המוות", ואולם נאמן לדרכו התעקש אורון להצטרף לחבריו הלוחמים. הוא נענה בשלילה מצד מפקדיו, אך עמד על דעתו עד שנענה בחיוב והצטרף לצוות.

שבועיים לאחר מכן, בתחילת הקרב בשכונת סג'עייה, ביום כ"ב בתמוז תשע"ד (20.7.2014), נכנסו לאזור תשעה חיילים ממחלקת הסיור של גדוד 13 מחטיבת "גולני". הנגמ"ש (נושא גייסות משוריין) שאורון וחבריו נסעו בו נתקע באחד מרחובות השכונה כתוצאה מתקלה מכנית, ובמהלך הניסיון לחלצו, הוא הותקף בטילי נ"ט (נגד טנקים). שישה לוחמי "גולני" נהרגו, חבריו של אורון לנשק: סמל-ראשון שחר תעשה, סמל-ראשון אורן-שמחה נח, סמל-ראשון דניאל פומרנץ, סמל בן יצחק וענונו, סמל שון מונדשיין וסמל מקס דונלד שטיינברג.

אורון נפצע ונגרר על ידי אנשי חמאס לתוך מנהרה. מספר ימים לאחר החטיפה הודיע ארגון הטרור חמאס כי אנשיו מחזיקים באורון. זו הייתה הפעם הראשונה שחמאס הוציא הודעה רשמית על חטיפת חייל ישראלי, דבר שלא היה כדוגמתו בעבר.

אורון עדיין מוחזק כשבוי בעזה על ידי ארגון הטרור חמאס.

בתחילה הוגדר כחלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע. לימים שונתה ההגדרה לחלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע במעמד שבוי ונעדר.

הרצל, אביו של אורון, אמר כי "זה לא נתפש שלא נראה את אורון מגיע בימי שישי, עם החיוך הביישני, מחליף את המדים ויוצא לטייל עם קאי. איך מתמודדים עם האובדן איננו יודעים. הרבה שאלות מנקרות, לא מרפות, ולא נותנות מנוח. אולי ההתמודדות היא להמשיך ולחיות את החיים עצמם". האב אף ביקש מהציבור "לשאת תפילה שאורון לא יישכח וגופתו תובא לקבורה בישראל במהרה בימינו".

האח אבירם אמר כי לא דמיין בחלומותיו השחורים ביותר את המעמד. "אף אחד לא יבין איזה חלל עצום השארת. שואלים אותי כיצד נפלת, רוצים לדעת את הפרטים אבל לי לא אכפת, אני רק יודע שעשית את מה שעשית כלוחם בצבא הגנה לישראל. חתרת למגע. אתה גיבור.

גם חברתו של אורון, הודיה, סיפרה כי תמיד היה מנהיג. "אתה אדם שכולו חסד, רוממות וצניעות. תמיד השקעת בכל דבר, גם בצבא וגם בזוגיות שלנו. היו לנו תוכניות, עתיד משותף, תהינו למי הילדים שלנו יהיו דומים. באת אלי עם חצי חיוך מבחוץ, וחיוך ענק מבפנים".

מג"ד גדוד 13 בגולני, ארז אלקבץ, הגדיר את אורון "הלוחם המושלם". לדבריו, הציוד תמיד היה משופצר, מטופל. "תמיד נשארת ער אחרי כולם, גם אחרי מסע או תרגיל, מנקה את הנשק, רוחץ את הווסט. עושה לעצמו מסדר כוננות. תמיד קיבלת את המשימה להוביל את הכוח, כי עליך סמכנו".

סמל-ראשון אורון שאול הותיר אחריו הורים, זהבה והרצל, ושני אחים – אבירם ואופק.

המציאות הכואבת והקשה שבה אורון מוחזק על ידי החמאס ואי-הוודאות גרמו להתפרצות מחלת הסרטן בגופו של הרצל, אביו של אורון. ב-2 בספטמבר 2016 נפטר הרצל שאול, בן חמישים וארבע. מחלתו הכריעה אותו בדמי ימיו ופוגגה את תקוותיו לראות את אורון חוזר הביתה מן המלחמה.

הופק במערכת "גלעד-לזכרם", באמצעות חב' תבונה בע"מ (054-6700799)
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה