תפריט נגישות

צבי צביקה מזרחי ז"ל

צבי מזרחי
בן 21 במותו
בן רבקה זליכה ובנימין
נולד בירושלים
בכ"ד בכסלו תש"ח, 7/12/1947
התגורר בגשר
חלל פעולת איבה
בג' בכסלו תשכ"ט, 24/11/1968
מקום אירוע: גשר
מקום קבורה: גשר
הותיר: אם וחמישה אחים ואחיות

קורות חיים

צבי, בן בנימין ורבקה (זליכה), נולד בכ"ד בכסלו תש"ח, (07.12.1947), בירושלים.

הוריו של צבי הגיעו לארץ בתחילת המאה מטורקיה. הם השתייכו לקהילה יהודית קטנה, שהתגוררה על הגבול הרוסי. עם בואם לארץ השתקעו בירושלים. אבי המשפחה עבד כחוצב במחצבת הקסטל. האם גידלה את ששת ילדי המשפחה.

כשנה לאחר הולדתו של צבי, בעת מלחמת העצמאות, נהרג אביו בעלותו על מוקש.

בגיל שלוש הוכנסו צבי ואחיו הבוגר למוסד דתי בבני ברק. אך צבי, שהיה ילד שובב ותוסס, הוחזר הביתה כעבור שנתיים. הוא ביקר בבית ספר יסודי בירושלים ובהיותו בן 11 עבר לקיבוץ גשר. שלושה מאחיו של צבי שהו אף הם בקיבוצים. הקשר ביניהם נשמר במכתבים ובמפגשים בחופשות.

צבי נקלט היטב בקיבוץ גשר. משפחת ברגמן אימצה אותו לבן והוא היה לבן משפחה שם עד יום מותו. צבי היה צעיר תוסס ופעלתן, מלא חדוות חיים ויצירה. הוא השתתף בחוג טיסנאים וניגן בחצוצרה. היה אתלטי ואהב במיוחד לשחות.

כשהתגייס לצבא, עבר צבי קורס מכי"ם וקצינים. לאחר הצבא התלבט לגבי המשך דרכו. הייתה לו ביקורת על הנעשה בקיבוץ, ובכל זאת הוא חזר לגשר, השתלב בענף הכותנה והפך להיות הרוח החיה בחברת בני גילו.

בג' בכסלו תשכ"ט, (24.11.1968), בשעות הצהריים, יצא צבי למשמרת שנייה בכותנה כדי להכין את השדות לזריעה. במהלך העבודה עלה הטרקטור בו נהג על מוקש כפול. צבי הועף למרחק רב ונפצע. בתחילה פצעיו אובחנו כבינוניים. הוא חזר להכרתו ונראה היה שמצבו משתפר. אך במהלך הערב חלה הרעה במצבו והוא נפטר. כפי הנראה הוא נפצע פצעים פנימיים חמורים, שלא אובחנו בתחילה.

צבי היה בן 21 במותו. הותיר אם וחמישה אחים ואחיות. הוא הובא למנוחות בבית העלמין בקיבוץ גשר.

בקיבוצו של צבי הופקה חוברת לזכרו.

הופק במערכת "גלעד-לזכרם", באמצעות חב' תבונה בע"מ (054-6700799)
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה